Informacje
o sklejkach |
Zalety sklejki
1. Sklejka jako materiał konstrukcyjny posiada wysoką wytrzymałości w stosunku do ciężaru.
2. Posiada wyrównane właściwości mechaniczne wzdłuż i w poprzek arkusza.
3. Sklejka ma większą wytrzymałość na zginanie, rozciąganie, ściskanie i ścinanie w płaszczyźnie płyty niż inne produkty drewnopochodne: płyty MDF, płyty OSB, płyty pilśniowe i płyty stolarskie.
4. Produkty drewnopochodne o równoważnej grubości i wytrzymałości w stosunku do sklejki są od niej co najmniej kilka razy cięższe.
5. Sklejka ma niska przepuszczalność ciepła.
6. Sklejka ma dużą udarność i nie traci tej cechy również w stanie mokrym.
7. Stabilność wymiarowa jest jedną z cech sklejki. Po namoknięciu i wyschnięciu sklejka wraca do wymiarów wyjściowych.
8. Pod działaniem wilgoci sklejka jest bardziej odporna niż inne produkty drewnopochodne.
9. Sklejka posiada możliwość stosunkowo łatwego zginania i profilowania.
10. Sklejka od wielu lat jest szeroko wykorzystywana w budownictwie, pozostając ulubionym materiałem projektantów i architektów, inżynierów, inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.
11. Sklejka jest materiałem uniwersalnym, stosuje się ję w niemal każdej gałęzi przemysłu, od budownictwa i przemysłu drzewnego, poprzez meblarstwo, przemysł motoryzacyjny, stoczniowy i lotniczy. Cały czas znajdowane są nowe obszary zastosowań dla sklejki. Możliwości zastosowań ograniczone są jedynie ludzką fantazją i inwencją.
12. Sklejka tak jak i drewno, z którego jest wytwarzana są jednymi z najbardziej przyjaznych materiałów dla środowiska. Sklejkę wykonuję się z materiałów odnawialnych przyjaznych dla środowiska.
13. Sklejka była używana od dawna (Egipcjanie stosowali ją już od ok. 3600 lat p.n.e.), znajduje obecnie wielorakie zastosowania, a rozsądne zarządzanie i gospodarowanie zasobami leśnymi sprawi, że będzie to materiał przyszłości.
14. Sklejka posiada bardzo wysokie walory estetyczne. Żaden inny materiał tak dobrze jak sklejka nie może imitować naturalnej budowy drewna.
15. Sklejka jest materiałem naturalnym, tak jak drewno, z którego jest wytwarzana, a przy tym jest wolna od wad drewna naturalnego (powtarzalność i zachowanie kształtu, polepszenie parametrów wytrzymałościowych i pełna ich powtarzalność).
16. Proces produkcji sklejki zapewnia najbardziej optymalne wykorzystanie materiału drzewnego, mimo że wydajność surowca drzewnego w produkcji sklejki jest mniejsza (40%), niż w pozyskiwaniu tarcicy (ok. 70%). Z danej ilości drewna jako surowca otrzymamy znacznie większą ilość metrów kwadratowych sklejki niż metrów kwadratowych drewna litego. Dwie najbardziej popularne metody otrzymywania forniru (skrawanie obwodowe i płaskiego) zapewniają pełniejsze wykorzystanie pnia drzewa niż np. w przypadku otrzymywania tarcicy. Nie bez znaczenia jest fakt, że w procesie otrzymywania forniru nie ma pyłu.
17. Proces produkcji sklejki jest bardzo efektywny pod względem energetycznym. Do przetwarzania i przerobu drewna, które jest materiałem lekkim, nie jest konieczna duża ilość energii. Część niezbędnej do procesu produkcji sklejki energii może pochodzić ze spalania odpadów drzewnych (kora, wióry, skrawki i pył). W procesie spalania drewna emitowany do atmosfery jest dwutlenek węgla bez udziału innych substancji toksycznych.
18. Las jako źródło drewna rośnie dzięki energii słońca, wodzie pochodzącej z opadów atmosferycznych oraz substancjom mineralnym będącym w obiegu w środowisku naturalnym. Można zatem powiedzieć, że surowiec do produkcji sklejki powstaje bez udziału energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych.
19. Ze sklejki można wykonywać arkusze o dużych wymiarach.
20. Sklejka w zależności od obszaru zastosowania wykazuje dużą trwałość. W muzeach na całym świecie można znaleźć wyroby wykonane z fornirów (np. meble, przedmioty codziennego użytku, czy samoloty z początku ubiegłego wieku), które przetrwały wiele lat.
21. Drewno podczas wzrostu absorbuje dwutlenek węgla z atmosfery. Jeden metr sześcienny drewna wiąże około 800 kg dwutlenku węgla. Zwiększanie ilości przedmiotów wykonanych z drewna i tworzyw drewnopochodnych w tym również ze sklejki (kosztem przedmiotów wykonanych z innych materiałów nie posiadających) zmniejsza zawartość CO2 w atmosferze i zapobiega efektowi cieplarnianemu.
|